Birçok şirket ve firma giderlerinde %100 tam kontrol sağlamak istemektedir. Filoların toplam yakıt maliyetleri açısından geliştirilmiş olan sistemler ile Türkiye’nin birçok yerinde taşıt tanıma sistemleri ile akaryakıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu yeni dönemin oluşmasında etkili olan bu sistemin akaryakıt alımlarında büyük bir kolaylık sağlandığı görülmüştür. Akaryakıt yönetiminin ve araç takibinin birleştirilmesi ile oluşan bu sistemde büyük bir kolaylık oluşacağı ve bu kolaylığın akaryakıt taşıt tanıma sisteminde bir dönem başlatacağı kesindir.

Taşıtmatik ve Yakıtmatik

Akaryakıt sektörünün önde gelen firmalarından olan Petrol Ofisi tarafından filo sahiplerinin kullanımına sunulan AutoMatic Plus, filodaki her aracın detaylı bir biçimde takip edilmesine imkan tanıyarak, şirketlerin yakıt alırken de kullanırken de kazanmasını sağlamaktadır. Bu sistem Petrol Ofisi taşıt tanıma özellikleri arasındadır. Po taşıtmatik ile birçok fayda görülebilmektedir.

Kilometre takiplerinin güvenli ve kolay bir şekilde yapılabilmesi adına yakıt alım anındaki zamana göre takip edilmesi gerekebilir. Belirlenen süreler içerisinde faturalandırma işlemleri ve hangi aracın, hangi istasyondan, hangi zamanda, ne kadar ve hangi cins akaryakıt alındığının belgelenmesi adına da yakıtmatik sistemleri geliştirilmektedir.

Yakıtmatik ve taşıtmatik sistemlerinin faydaları şu şekilde özetlenebilir;

Şoförlerin harita üzerinden takibinin sağlanması,
Seyahat planının yapılması,
Zaman yönetimi,
Çalışan verimliliği ve kontörlü
Bakım takibi
 
Bu şekilde hizmetleri sağlayabilecek olan hızlı akaryakıt istemi ile şirketlerin belirli bir seviyede tasarruf etmesi de kolaylaşmış olacaktır. Araç kullanımı esnasındaki tüm verilerin kullanımı, araç hakkındaki birçok bilgi ve problemi ilgili kişiye sunulmaktadır. Bu işlem bütün araçlara kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Taşıt Tanıma Sisteminin Yararları

Birçok filo takiplerini yapmak üzere akaryakıt şirketleri ile anlaşarak bu işlemleri güvenli ve kolay bir boyuta taşır. Akaryakıt tüketiminin tam bir kontrolü sağlanır, ödemelerde ciddi bir kolaylık sağlanır, oldukça kolay ve pratik bir şekilde yakıt ikmali kazandırılır, litre ve kilometre takibinin kolay bir şekilde tutulması sağlanır, muhasebe işlemlerinde kolaylıklar oluşur. Türkiye’deki yaygın olan hizmet ağları ile bu işlemlerden faydalanmak ve gereken takiplerin yapılmasına olanak sağlamak taşıt tanıma sisteminin bir parçası olarak görülmektedir.